Hastane personeline (KBRN) Farkındalık eğitimi

SAĞLIK 11.07.2024 - 08:48, Güncelleme: 11.07.2024 - 08:48
 

Hastane personeline (KBRN) Farkındalık eğitimi

Hastane personeline (KBRN) Farkındalık eğitimi
Hastane personeline (KBRN) Farkındalık eğitimi Yozgat Şehir Hastanesi’nde görevli personele kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer (KBRN) Farkındalık eğitimi verildi. Yozgat Şehir Hastanesi Konferans salonunda düzenlenen eğitime yönetim ekibi ve personelin katılırken eğitimde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditler ele alınırken, günlük hayatımızda bu tür tehlikelere karşı alınması gereken tedbirlerden bahsedildi. Verilen eğitimde KBRN hakkında şu bilgilere yer verildi : Kbrn'nin açılımı "Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer tehlikeli maddeler" dir. Kbrn, Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. KBRN; kasten, kazaen veya doğal afetler sonucu kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer tehlikeli maddelerden ortama yayılarak insan ve çevre üzerine birçok olumsuz etkiler oluşturan tehlikeli maddelerin hepsini ifade eder. Günümüzde savaş sanayi ve endüstri sahasında yaşanan gelişmeler KBRN risklerini artırır. Bütün bu riskler, geniş halk kitlelerin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine ve canlı hayatın sona ermesine/değişimine neden olur. KBRN riskleri nelerdir? 1. Kimyasal üreten tüm fabrikalar 2. Kimyasal depolar 3. Tankerler 4. Boru hatları 5. Salgın hastalıklar 6. Radyoaktif malzeme olan yerler 7. Nükleer reaktörler Endüstriyel riskler nelerdir? 1. Fiziksel: Gürültü, vibrasyon, sıcak, soğuk, basınç, radyasyon, toz, fiber 2. Kimyasal: yanıcı patlayıcı mad., toksik ve zehirli mad., hassasiyet yaratan mad. 3. Biyolojik: Toz ve patojenler 4. Psikolojik: Çalışma yeri şartları, bağımlılık, 5. Diğer: İş kazaları, meslek hastalıklar KBRN olayının özellikleri 1. Panik ve kargaşa yaratır. 2. Sağlık hizmetlerine aşırı yük oluşturur. 3. Müdahale, zor ve zaman alıcıdır. 4. İlk müdahale eden kişi risk altındadır. 5. Kişisel koruyucu malzeme gerektirir. 6. Dekontaminasyon (arındırma) gerektirir. 7. Hazırlıklı olmak zordur” Yozgat Şehir Hastanesi Acil Servis Sorumlu hemşiresi Medine Coşkun ve Satı Biçer’in konuşmacı olduğu eğitimde kişisel dozimetre, radyasyon tespit cihazı, kimyasal ve biyolojik numune alma kiti, kimyasal ölçüm cihazı ve kişisel dekontaminasyon seti tanıtılarak, söz konusu cihazların kullanım şekilleri katılımcılara uygulamalı olarak tanıtıldı. Hazırlanan video da ise Yozgat Şehir Hastanesi KBRN Ünitesi tanıtıldı. (HABER MERKEZİ)
Hastane personeline (KBRN) Farkındalık eğitimi

Hastane personeline (KBRN) Farkındalık eğitimi

Yozgat Şehir Hastanesi’nde görevli personele kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer (KBRN) Farkındalık eğitimi verildi.

Yozgat Şehir Hastanesi Konferans salonunda düzenlenen eğitime yönetim ekibi ve personelin katılırken eğitimde kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditler ele alınırken, günlük hayatımızda bu tür tehlikelere karşı alınması gereken tedbirlerden bahsedildi.

Verilen eğitimde KBRN hakkında şu bilgilere yer verildi :
Kbrn'nin açılımı "Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer tehlikeli maddeler" dir. Kbrn, Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

KBRN; kasten, kazaen veya doğal afetler sonucu kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer tehlikeli maddelerden ortama yayılarak insan ve çevre üzerine birçok olumsuz etkiler oluşturan tehlikeli maddelerin hepsini ifade eder.

Günümüzde savaş sanayi ve endüstri sahasında yaşanan gelişmeler KBRN risklerini artırır. Bütün bu riskler, geniş halk kitlelerin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine ve canlı hayatın sona ermesine/değişimine neden olur.

KBRN riskleri nelerdir?

1. Kimyasal üreten tüm fabrikalar

2. Kimyasal depolar

3. Tankerler

4. Boru hatları

5. Salgın hastalıklar

6. Radyoaktif malzeme olan yerler

7. Nükleer reaktörler

Endüstriyel riskler nelerdir?

1. Fiziksel: Gürültü, vibrasyon, sıcak, soğuk, basınç, radyasyon, toz, fiber

2. Kimyasal: yanıcı patlayıcı mad., toksik ve zehirli mad., hassasiyet yaratan mad.

3. Biyolojik: Toz ve patojenler

4. Psikolojik: Çalışma yeri şartları, bağımlılık,

5. Diğer: İş kazaları, meslek hastalıklar

KBRN olayının özellikleri

1. Panik ve kargaşa yaratır.

2. Sağlık hizmetlerine aşırı yük oluşturur.

3. Müdahale, zor ve zaman alıcıdır.

4. İlk müdahale eden kişi risk altındadır.

5. Kişisel koruyucu malzeme gerektirir.

6. Dekontaminasyon (arındırma) gerektirir.

7. Hazırlıklı olmak zordur”

Yozgat Şehir Hastanesi Acil Servis Sorumlu hemşiresi Medine Coşkun ve Satı Biçer’in konuşmacı olduğu eğitimde kişisel dozimetre, radyasyon tespit cihazı, kimyasal ve biyolojik numune alma kiti, kimyasal ölçüm cihazı ve kişisel dekontaminasyon seti tanıtılarak, söz konusu cihazların kullanım şekilleri katılımcılara uygulamalı olarak tanıtıldı. Hazırlanan video da ise Yozgat Şehir Hastanesi KBRN Ünitesi tanıtıldı. (HABER MERKEZİ)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.