Pazarören mezunlarından vefalı “kardeş” ziyareti

GÜNDEM 02.07.2024 - 07:50, Güncelleme: 02.07.2024 - 07:50
 

Pazarören mezunlarından vefalı “kardeş” ziyareti

Pazarören mezunlarından vefalı “kardeş” ziyareti.
Eğitime ve memleket meselelerine duyarlılıklarıyla bilinen Pazarören mezunlarından bir grup Sarıköyü ziyaret ederek merhum Savcı İsmail Kaya’yı kabri başında andılar. Kendisi de Pazarören mezunu olan, Adana Adliyesinde görev yapmakta iken 7 Şubat 2016 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden, doğduğu topraklarda Yozgat’ın Çekerek İlçesine Bağlı Sarıköy Sofuoğlu Dergâhı bahçesinde medfun Savcı İsmail Kaya ile çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yatılı okulda birlikte geçirmiş dönem arkadaşları, o zor zamanları birlikte paylaşmış olmanın kendilerini bir “kardeş” hissiyle yaşar hale getirdiğini belirttiler. Ziyaret vesilesiyle 22 Haziran 2024 günü bir araya gelen Pazarören Mezunu dostları merhum İsmail Kaya ile ilgili hatıralarını aktarıp eski günleri andılar ve yöreyi dolaşarak karşılıklı görüşlerini de paylaştılar. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi eski Rektörlerinden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Acer, yaptığı değerlendirmede “Okul arkadaşlığı, özellikle de yatılı okul arkadaşlığı hayat boyu dostluk anlamına geliyor. Bu değerli dostlukların yaşatılması ayrıca bir emek gerektiriyor. Pazarören mezunları olarak bu emeği harcamaya devam etmek bizler için çok değerlidir. Elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden sınıf arkadaşımız Savcı İsmail Kaya'yı vefatından sekiz yıl sonra mezarı başında andık ve köyünü ziyaret ettik. Halen zihnimizde çok canlı hatıralarıyla yaşıyor, kendisini unutmuyoruz” dedi. Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata da, “Çekerek’in Sarıköy’de merhum Savcı İsmail Kaya’yı mezarı başında ziyaret ettik. Vefatında da başka arkadaşlarla orada olmaya çalışmıştık. Kendisi hem Köyünde hem de yörede sevilen bir arkadaşımızdı. Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören’deMimarsinan Öğretmen Lisesi öğrencisiyken 6 yıl birlikte okuduk. O zamanlar zorlukları kendi başımıza çözmemiz çok zordu. Hep bir dayanışma ve yardımlaşma gerekirdi. Bu bizleri bir birimize yaklaştıran önemli unsurlardandı. Yıllar geçse de, yüz yüze görüşemesek dahi o yılları birlikte yaşadığımız arkadaşlarla aramızda bir ‘kardeşlik’ bağı var. Bu bağ bizleri bir birimize çok yakın hissettiriyor” dedi Muğla’nın Bodrum ilçesinde Şehit Mahmut Coşkunsu Ortaokulu Türkçe Öğretmeni olarak görev yapan Mustafa Aksoy, aslen aynı yörenin çocuğu olarak pek çok zorlukları yatılı okulda birlikte göğüsledikleri dostlarıyla doğduğu topraklarda uzun zaman sonra bir araya geldiği bu günü çok duygusal karşıladığını belirtti. Pazarören mezunlarından yolu Yozgat civarına düşenlerin uğrak noktası olan, Sorgun’un Ahmetfakılı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Hakan Özbay, gerçekleştirilen buluşmanın ve yapılan ziyaretlerin önemine ve manevi değerine değinerek kapısının da gönlünün de her zaman dostlarına açık olduğunu ifade etti. (ALPARSLAN GAZİ DOĞAN)
Pazarören mezunlarından vefalı “kardeş” ziyareti.

Eğitime ve memleket meselelerine duyarlılıklarıyla bilinen Pazarören mezunlarından bir grup Sarıköyü ziyaret ederek merhum Savcı İsmail Kaya’yı kabri başında andılar.

Kendisi de Pazarören mezunu olan, Adana Adliyesinde görev yapmakta iken 7 Şubat 2016 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden, doğduğu topraklarda Yozgat’ın Çekerek İlçesine Bağlı Sarıköy Sofuoğlu Dergâhı bahçesinde medfun Savcı İsmail Kaya ile çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yatılı okulda birlikte geçirmiş dönem arkadaşları, o zor zamanları birlikte paylaşmış olmanın kendilerini bir “kardeş” hissiyle yaşar hale getirdiğini belirttiler.

Ziyaret vesilesiyle 22 Haziran 2024 günü bir araya gelen Pazarören Mezunu dostları merhum İsmail Kaya ile ilgili hatıralarını aktarıp eski günleri andılar ve yöreyi dolaşarak karşılıklı görüşlerini de paylaştılar.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi eski Rektörlerinden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Acer, yaptığı değerlendirmede “Okul arkadaşlığı, özellikle de yatılı okul arkadaşlığı hayat boyu dostluk anlamına geliyor. Bu değerli dostlukların yaşatılması ayrıca bir emek gerektiriyor. Pazarören mezunları olarak bu emeği harcamaya devam etmek bizler için çok değerlidir. Elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden sınıf arkadaşımız Savcı İsmail Kaya'yı vefatından sekiz yıl sonra mezarı başında andık ve köyünü ziyaret ettik. Halen zihnimizde çok canlı hatıralarıyla yaşıyor, kendisini unutmuyoruz” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata da, “Çekerek’in Sarıköy’de merhum Savcı İsmail Kaya’yı mezarı başında ziyaret ettik. Vefatında da başka arkadaşlarla orada olmaya çalışmıştık. Kendisi hem Köyünde hem de yörede sevilen bir arkadaşımızdı. Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören’deMimarsinan Öğretmen Lisesi öğrencisiyken 6 yıl birlikte okuduk. O zamanlar zorlukları kendi başımıza çözmemiz çok zordu. Hep bir dayanışma ve yardımlaşma gerekirdi. Bu bizleri bir birimize yaklaştıran önemli unsurlardandı. Yıllar geçse de, yüz yüze görüşemesek dahi o yılları birlikte yaşadığımız arkadaşlarla aramızda bir ‘kardeşlik’ bağı var. Bu bağ bizleri bir birimize çok yakın hissettiriyor” dedi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Şehit Mahmut Coşkunsu Ortaokulu Türkçe Öğretmeni olarak görev yapan Mustafa Aksoy, aslen aynı yörenin çocuğu olarak pek çok zorlukları yatılı okulda birlikte göğüsledikleri dostlarıyla doğduğu topraklarda uzun zaman sonra bir araya geldiği bu günü çok duygusal karşıladığını belirtti.

Pazarören mezunlarından yolu Yozgat civarına düşenlerin uğrak noktası olan, Sorgun’un Ahmetfakılı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Hakan Özbay, gerçekleştirilen buluşmanın ve yapılan ziyaretlerin önemine ve manevi değerine değinerek kapısının da gönlünün de her zaman dostlarına açık olduğunu ifade etti. (ALPARSLAN GAZİ DOĞAN)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.