Böyükata’dan eğitim

EĞİTİM 03.08.2023 - 08:57, Güncelleme: 03.08.2023 - 08:57
 

Böyükata’dan eğitim

Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi“TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı” kapsamında Çorum’da Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde “Sağlık Bilimleri Alanında Önlisans/Lisans Öğrencilerine Yönelik Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” etkinliği gerçekleştirildi.
                 Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi“TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı” kapsamında Çorum’da Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde “Sağlık Bilimleri Alanında Önlisans/Lisans Öğrencilerine Yönelik Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” etkinliği gerçekleştirildi.                 Proje konularına ve akademik kariyer yapmaya ilgi duyan farklı bölge ve şehirlerdeki 17 farklı üniversiteden sağlık bilimleri ve ilgili alanlardan öğrenimlerine devam eden 42 öğrenci eğitimden faydalandı. Yaz aylarında tatil döneminde bir araya gelen gençler hem bilgi edinme hem de çevre edinme fırsatı yakalamış oluyorlar. Böylece projelere ilgi duyan üniversiteli gençler bu yaz tatilini daha nitelikli değerlendirmiş oldular. Çorum ve çevresini de yakından tanıdılar. Deneyimli bir çok akademisyenin eğitimci olarak yer aldığı ve dört gün süren proje eğitimi etkinliğinin koordinatörlüğünü Hitit Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Güven Akçay yaptığı etkinliğe Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Böyükata da katıldı.Böyükata dört gün boyunca hem teorik bilgilendirme ve hem de uygulamalı grup çalışmalarına yer verilen etkinlikte, proje hazırlama, yürütme ve sonuçlandırma süreçleri detaylıca ele alındığını belirterek “Gençlerin akademik kariyer yolculuğunda karşılaşabilecekleri aşamalar hakkında da bilgiler verildi. Seminer niteliğindeki derslerde yer yer küçük ödev soruları yanında gruplar halinde öğrencilerin proje yazma denemeleri yapmaları sağlandı ve akademisyenleri onlara danışmanlık yaparak destek verdiler.Özellikle TÜBİTAK 2209-A – “Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ve 2209-B – “Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı” için başvuru hazırlığında olan öğrenciler açısından eğitimin çok isabetli olduğu belirtildi. Ayrıca proje yazma konusunda özgüvenlerinin arttığını ifade eden öğrenciler projelerinin peşini kovalama konusunda daha azimli davranacakları ve hem kendi hem de ülkenin geleceği konusunda üzerlerinde sorumluluk hissettikleri gözlendi” dedi.ÜNİVERSİTELERİ YAKINLAŞTIRIYORBöyükata, üniversitelerin ev sahipliği ettiği böylesi etkinliklerin akademisyenler ve onlar aracılığıyla kurumlar arası yakınlaşmaya da katkısı olduğunu vurgulayarak “Farklı zamanlarda eğitmen olarak yer alan akademisyenler ve misafir öğrenciler ile bir araya gelen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, üniversitelerde yapılan çalışmalardan bahsedip bilgiler paylaştı ve konuk akademisyenlerin çalışmalarını dinleyerek fikirlerini de aldı. Geleceğin araştırmacılarının yetiştirilmesi bakımından eğitici ve tamamlayıcı yanlarının yüksek olduğu ifade edilen böylesi eğitimlerin çoğaltılarak devam ettirilmesinin yerinde olacağı vurgulandı” ifadelerini kullandı. (Sema Özmen)
Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi“TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı” kapsamında Çorum’da Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde “Sağlık Bilimleri Alanında Önlisans/Lisans Öğrencilerine Yönelik Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” etkinliği gerçekleştirildi.

                 Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi“TÜBİTAK 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı” kapsamında Çorum’da Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde “Sağlık Bilimleri Alanında Önlisans/Lisans Öğrencilerine Yönelik Akademik Becerilere Giriş ve TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” etkinliği gerçekleştirildi.

                Proje konularına ve akademik kariyer yapmaya ilgi duyan farklı bölge ve şehirlerdeki 17 farklı üniversiteden sağlık bilimleri ve ilgili alanlardan öğrenimlerine devam eden 42 öğrenci eğitimden faydalandı. Yaz aylarında tatil döneminde bir araya gelen gençler hem bilgi edinme hem de çevre edinme fırsatı yakalamış oluyorlar. Böylece projelere ilgi duyan üniversiteli gençler bu yaz tatilini daha nitelikli değerlendirmiş oldular. Çorum ve çevresini de yakından tanıdılar. Deneyimli bir çok akademisyenin eğitimci olarak yer aldığı ve dört gün süren proje eğitimi etkinliğinin koordinatörlüğünü Hitit Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Güven Akçay yaptığı etkinliğe Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Böyükata da katıldı.Böyükata dört gün boyunca hem teorik bilgilendirme ve hem de uygulamalı grup çalışmalarına yer verilen etkinlikte, proje hazırlama, yürütme ve sonuçlandırma süreçleri detaylıca ele alındığını belirterek “Gençlerin akademik kariyer yolculuğunda karşılaşabilecekleri aşamalar hakkında da bilgiler verildi. Seminer niteliğindeki derslerde yer yer küçük ödev soruları yanında gruplar halinde öğrencilerin proje yazma denemeleri yapmaları sağlandı ve akademisyenleri onlara danışmanlık yaparak destek verdiler.Özellikle TÜBİTAK 2209-A – “Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ve 2209-B – “Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı” için başvuru hazırlığında olan öğrenciler açısından eğitimin çok isabetli olduğu belirtildi. Ayrıca proje yazma konusunda özgüvenlerinin arttığını ifade eden öğrenciler projelerinin peşini kovalama konusunda daha azimli davranacakları ve hem kendi hem de ülkenin geleceği konusunda üzerlerinde sorumluluk hissettikleri gözlendi” dedi.ÜNİVERSİTELERİ YAKINLAŞTIRIYORBöyükata, üniversitelerin ev sahipliği ettiği böylesi etkinliklerin akademisyenler ve onlar aracılığıyla kurumlar arası yakınlaşmaya da katkısı olduğunu vurgulayarak “Farklı zamanlarda eğitmen olarak yer alan akademisyenler ve misafir öğrenciler ile bir araya gelen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, üniversitelerde yapılan çalışmalardan bahsedip bilgiler paylaştı ve konuk akademisyenlerin çalışmalarını dinleyerek fikirlerini de aldı. Geleceğin araştırmacılarının yetiştirilmesi bakımından eğitici ve tamamlayıcı yanlarının yüksek olduğu ifade edilen böylesi eğitimlerin çoğaltılarak devam ettirilmesinin yerinde olacağı vurgulandı” ifadelerini kullandı.

(Sema Özmen)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.