Öğrencilere mahremiyat bilinci aşılanıyor

GÜNDEM 25.01.2024 - 09:27, Güncelleme: 25.01.2024 - 09:27
 

Öğrencilere mahremiyat bilinci aşılanıyor

Öğrencilere mahremiyat bilinci aşılanıyor
                 Öğrencilere mahremiyat bilinci aşılanıyor                 Yozgat’ın birçok ilçesinde yetişkinlere verilen eğitimler bu kez de Yozgat’ın Çandır ilçesinde 4/6 yaş Kur’an Kursu’na giden öğrencilere verildi.                 Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Meslek Elemanı Sosyolog Merve Er tarafından “Mahremiyet Eğitimi” programında çocuklar bilgilendirildi.                 Sosyolog Merve Er yaptığı konuşmada; “Mahremiyet eğitimi çocuğa verilmesi gereken en temel eğitimlerden biridir. Bu eğitim çocuğun kendini nasıl ve neden koruması gerektiğini öğrenmesi için oldukça önemlidir. Taciz, istismar ve benzeri çocuklarımızın asla karşılaşmasını istemeyeceğimiz durumlardan çocuklarımızı koruyabilmenin ilk yolu da onlara eğitim vermektir. Çocuklarımız bugün vermiş olduğumuz eğitimle vücudunun özel bölgelerini öğrenerek vücudunu nasıl koruyacağını, tehlikelerle nasıl başa çıkacağını öğrendiler” İfadelerini kullandı.                 Sosyolog Merve Er, eğitimde materyal olarak kullanılan bebek üzerinden çocuklara özel bölgelerini tanıttı. Sosyolog Merve Er, Çocuklara özel bölgelerin gizli tutulması gerektiği, bu bölgelere yalnızca bakımını sağlayan kişilerin çocuğun ihtiyacını giderirken dokunabileceğini, bakım gerektiren hastalık durumunda doktor dışında kimsenin çocuğun özel bölgesine dokunmasını ve bakmasını isteyemeyeceğini, birisi kötü dokunuşta bulunduğunda çocukların neler yapmasını gerektiğini oyunla çocuklara aktardı.                 Sosyolog Merve Er, eğitim esnasında kuklayla konuyu hikayeleştirip çocuklara iyi dokunuş-kötü dokunuşun neler olduğu, iyi sır ve kötü sırrın neler olduğu anlattı.                   Çocuklara yapılan farkındalık çalışmasına ek olarak Kur’an Kursu’na katılım sağlayan yetişkinlere de seminer veren Sosyolog Merve Er, ebeveynlere çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını belirtti.                 Merve Er, ‘Daha bebek veya daha o çocuk düşüncesine’ mahremiyet eğitiminde yer olmadığına, annenin alt değiştirirken kimsenin olmadığı yerde bebeğin altını değiştirmesi, aile ve çevrenin çocuğu/bebeği severken öperken mahrem yerlerini öpmeden, dokunmadan sevmesi, ensest ve pedofili vakalarının arttığı günümüzde ‘Onlar kardeş bir şey olmaz’ şeklinde asla düşünülmemesi gerektiğini söyledi, çocukların başkasının önünde kıyafetinin değiştirilmemesi gerektiği, soyunma ve giyinmede yalnızlık ilkesinin uygulanmasının önemini vurgulandı.                 Merve Er, “Çocuklarımıza kıyafet seçerken yaşına uygun ve abartısız seçmeliyiz. Çocuklarda dijital mahremiyet bilinci kazandırılmalıdır. Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve çocuklar sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmelidirler. Çocuğun internette karşılaştığı her şeye inanmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunun” diye çağrıda bulundu.    (Haber Merkezi)
Öğrencilere mahremiyat bilinci aşılanıyor

                 Öğrencilere mahremiyat bilinci aşılanıyor

                Yozgat’ın birçok ilçesinde yetişkinlere verilen eğitimler bu kez de Yozgat’ın Çandır ilçesinde 4/6 yaş Kur’an Kursu’na giden öğrencilere verildi.

                Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Meslek Elemanı Sosyolog Merve Er tarafından “Mahremiyet Eğitimi” programında çocuklar bilgilendirildi.

                Sosyolog Merve Er yaptığı konuşmada; “Mahremiyet eğitimi çocuğa verilmesi gereken en temel eğitimlerden biridir. Bu eğitim çocuğun kendini nasıl ve neden koruması gerektiğini öğrenmesi için oldukça önemlidir. Taciz, istismar ve benzeri çocuklarımızın asla karşılaşmasını istemeyeceğimiz durumlardan çocuklarımızı koruyabilmenin ilk yolu da onlara eğitim vermektir. Çocuklarımız bugün vermiş olduğumuz eğitimle vücudunun özel bölgelerini öğrenerek vücudunu nasıl koruyacağını, tehlikelerle nasıl başa çıkacağını öğrendiler” İfadelerini kullandı.

                Sosyolog Merve Er, eğitimde materyal olarak kullanılan bebek üzerinden çocuklara özel bölgelerini tanıttı. Sosyolog Merve Er, Çocuklara özel bölgelerin gizli tutulması gerektiği, bu bölgelere yalnızca bakımını sağlayan kişilerin çocuğun ihtiyacını giderirken dokunabileceğini, bakım gerektiren hastalık durumunda doktor dışında kimsenin çocuğun özel bölgesine dokunmasını ve bakmasını isteyemeyeceğini, birisi kötü dokunuşta bulunduğunda çocukların neler yapmasını gerektiğini oyunla çocuklara aktardı.

                Sosyolog Merve Er, eğitim esnasında kuklayla konuyu hikayeleştirip çocuklara iyi dokunuş-kötü dokunuşun neler olduğu, iyi sır ve kötü sırrın neler olduğu anlattı.  

                Çocuklara yapılan farkındalık çalışmasına ek olarak Kur’an Kursu’na katılım sağlayan yetişkinlere de seminer veren Sosyolog Merve Er, ebeveynlere çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını belirtti.

                Merve Er, ‘Daha bebek veya daha o çocuk düşüncesine’ mahremiyet eğitiminde yer olmadığına, annenin alt değiştirirken kimsenin olmadığı yerde bebeğin altını değiştirmesi, aile ve çevrenin çocuğu/bebeği severken öperken mahrem yerlerini öpmeden, dokunmadan sevmesi, ensest ve pedofili vakalarının arttığı günümüzde ‘Onlar kardeş bir şey olmaz’ şeklinde asla düşünülmemesi gerektiğini söyledi, çocukların başkasının önünde kıyafetinin değiştirilmemesi gerektiği, soyunma ve giyinmede yalnızlık ilkesinin uygulanmasının önemini vurgulandı.

                Merve Er, “Çocuklarımıza kıyafet seçerken yaşına uygun ve abartısız seçmeliyiz. Çocuklarda dijital mahremiyet bilinci kazandırılmalıdır. Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve çocuklar sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmelidirler. Çocuğun internette karşılaştığı her şeye inanmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunun” diye çağrıda bulundu.    (Haber Merkezi)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.