Pazarlar kapatıldı

GÜNDEM 18.01.2024 - 08:18, Güncelleme: 18.01.2024 - 08:18
 

Pazarlar kapatıldı

Büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle Kayseri, Sivas, Tokat, Kırşehir ve Çorum’dan sonra Yozgat’ta da canlı hayvan pazarı ikinci bir emre kadar dün itibariyle kapatıldı.
                Pazarlar kapatıldı                 Büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle Kayseri, Sivas, Tokat, Kırşehir ve Çorum’dan sonra Yozgat’ta da canlı hayvan pazarı ikinci bir emre kadar dün itibariyle kapatıldı.                 Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, Yozgat'taki canlı hayvan pazarlarının çevre illerde görülen şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı kapatıldığını, hastalığın yaygınlaşmaması için besicilerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Yozgat Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, il genelinde bütün hayvan pazarlarının şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı kapatılması kararını almasının ardından Yozgat’ta dün itibariyle il genelindeki tüm canlı hayvan pazarları kapatıldı.  Daha önce şap hastalığı nedeniyle Kayseri, Sivas ve Tokat illerinde de kapatılan hayvan pazarları, dün itibariyle de Yozgat, Kırşehir ve Çorum illerinde de kapatıldı.                 Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği başkanı Hacı Selvi, canlı hayvan pazarlarının biran önce açılabilmesi için besicilerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Pazarların kapatılmasının hayvancılık yapan vatandaşları zor durumda bıraktığını vurgulayan Selvi, ‘’Şap hastalığı biliyorsunuz çok bulaşıcı bir hastalık. Pazarların kapandığı tarım müdürlüğünden aranarak, bildirildi. Pazarı kontrol ettiler. Bazı illerde veya çevre köylerimizde birkaç köyde olduğunu hissettiler, böyle bir duyum aldık. O nedenle pazarın şu anda tedbir amaçlı kapandığını öğrendik. Pazartesi gününden itibaren kapatıldı. Köylerden süt alıyoruz. Dediler ki; 'Tekrar kontrollere çıkacağız. Şap hastalığı olan yerlerden sütü dahi belirli bir süre karantina süresi bitene kadar almayın.' Diye bize de uyarı geldi. Şimdi şap hastalığı çok bulaşıcı olduğu için, bizim üyelerimiz var, ticaret yapan besicilerimiz var. Alıp satan esnafımız var. Genelde bunun daha çok yayılmaması için dikkatli bir şekilde alıp satmamaları, kısa bir sürede bu kısıtlamanın kalkması için tedbirli bir şekilde çalışmak lazım. Yani ne kadar uzun sürerse, ne kadar sıkıntılı bir zaman olursa o kadar bizler zarar ederiz. Ticaret yapamayız. Şu anda vatandaş çok sıkıntılı, perişan. Yemin torbası çıkmış 500 bin liraya. İçerideki malı Allah vermesin hastalanırsa, işte borcu var satamazsa uzun süre kapalı kalırsa bunun önünde kurbanı var. Herkesin kendine göre bir hesapları var. Onun için ben bütün esnaf arkadaşlarımıza, alıp satan ticaret yapanlara, dışarıdan getirdikleri hayvanlara biraz daha dikkat etmeleri, gerekirse dışarıdan fazla değil de, kendi ilimizden, yani çevreden bildikleri yerden ticaret yapmaları daha önerilir, daha güzel olur. Çünkü bu uzun sürerse hepimizin çok zararına olur. Ondan dolayı bir an evvel bu hastalığı hep beraber önlemek için güzel bir tedbir alıp, kısa bir zamanda hepimize tekrar ticaretimize dönmemizi temenni ediyorum’’ dedi. (Haber Merkezi)
Büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle Kayseri, Sivas, Tokat, Kırşehir ve Çorum’dan sonra Yozgat’ta da canlı hayvan pazarı ikinci bir emre kadar dün itibariyle kapatıldı.

                Pazarlar kapatıldı

                Büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle Kayseri, Sivas, Tokat, Kırşehir ve Çorum’dan sonra Yozgat’ta da canlı hayvan pazarı ikinci bir emre kadar dün itibariyle kapatıldı.

                Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, Yozgat'taki canlı hayvan pazarlarının çevre illerde görülen şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı kapatıldığını, hastalığın yaygınlaşmaması için besicilerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Yozgat Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, il genelinde bütün hayvan pazarlarının şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı kapatılması kararını almasının ardından Yozgat’ta dün itibariyle il genelindeki tüm canlı hayvan pazarları kapatıldı.  Daha önce şap hastalığı nedeniyle Kayseri, Sivas ve Tokat illerinde de kapatılan hayvan pazarları, dün itibariyle de Yozgat, Kırşehir ve Çorum illerinde de kapatıldı.

                Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği başkanı Hacı Selvi, canlı hayvan pazarlarının biran önce açılabilmesi için besicilerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Pazarların kapatılmasının hayvancılık yapan vatandaşları zor durumda bıraktığını vurgulayan Selvi, ‘’Şap hastalığı biliyorsunuz çok bulaşıcı bir hastalık. Pazarların kapandığı tarım müdürlüğünden aranarak, bildirildi. Pazarı kontrol ettiler. Bazı illerde veya çevre köylerimizde birkaç köyde olduğunu hissettiler, böyle bir duyum aldık. O nedenle pazarın şu anda tedbir amaçlı kapandığını öğrendik. Pazartesi gününden itibaren kapatıldı. Köylerden süt alıyoruz. Dediler ki; 'Tekrar kontrollere çıkacağız. Şap hastalığı olan yerlerden sütü dahi belirli bir süre karantina süresi bitene kadar almayın.' Diye bize de uyarı geldi. Şimdi şap hastalığı çok bulaşıcı olduğu için, bizim üyelerimiz var, ticaret yapan besicilerimiz var. Alıp satan esnafımız var. Genelde bunun daha çok yayılmaması için dikkatli bir şekilde alıp satmamaları, kısa bir sürede bu kısıtlamanın kalkması için tedbirli bir şekilde çalışmak lazım. Yani ne kadar uzun sürerse, ne kadar sıkıntılı bir zaman olursa o kadar bizler zarar ederiz. Ticaret yapamayız. Şu anda vatandaş çok sıkıntılı, perişan. Yemin torbası çıkmış 500 bin liraya. İçerideki malı Allah vermesin hastalanırsa, işte borcu var satamazsa uzun süre kapalı kalırsa bunun önünde kurbanı var. Herkesin kendine göre bir hesapları var. Onun için ben bütün esnaf arkadaşlarımıza, alıp satan ticaret yapanlara, dışarıdan getirdikleri hayvanlara biraz daha dikkat etmeleri, gerekirse dışarıdan fazla değil de, kendi ilimizden, yani çevreden bildikleri yerden ticaret yapmaları daha önerilir, daha güzel olur. Çünkü bu uzun sürerse hepimizin çok zararına olur. Ondan dolayı bir an evvel bu hastalığı hep beraber önlemek için güzel bir tedbir alıp, kısa bir zamanda hepimize tekrar ticaretimize dönmemizi temenni ediyorum’’ dedi. (Haber Merkezi)

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.