Salim Taşcı
Köşe Yazarı
Salim Taşcı
e
 

Zaman

Zaman Yekta Güngör   -Zaman yaşam sarmalı, kazanım kaynağıdır.- YAŞAM kucağımız zaman, en büyük kaynak, en büyük değerdir. Ne yazık ki bunu anlayışımızda kimi gölgeler, kimi duvarlar nice yitime neden olmaktadır. "İş işten geçtikten sonra..." sözü zamanı iyi kullanmamaktan yakınmanın açıklamasıdır. Öğrencilik yıllarından çalışma dönemlerine uzanan tembellik, aldırmazlık, umursamazlıkla nitelenen tutum ve davranış yanlışlıkları zamana ilişkin pişmanlıkların örtüsü olarak gündeme gelmektedir. Yitirildikten sonra yerine başka bir şey konulamayan bu yaşam değerinin bilincinde olmak bir yaşam kazanımıdır. Dünya, kendi kendini yeniliyor. Zaman da öyle... Eskiyen, yıpranmalarını yaşlılıkla ve yorgunlukla nitelendirdiğimiz önce insanlar, sonra öbür canlılar. Günler birer kuş gibi uça uça geçiyor. Durdurmanın ve yavaşlatmanın hiç bir olanağı yok. Zaman, olaya ve duruma göre bir değer, bir köprü, bir nehir, bir merdiven, bir yol, bir ova, bir beşik, bir kucaktır, bir çuvaldır, bir ambardır, bir salıncaktır, bir bahçedir, bir hazinedir. Hepimizin en büyük beşiği de dünyadır. Zaman, en sıcak başyastığımız, ortam da yorganımızdır. Sağlık da güvencemizdir. Dünya da en büyük beşik, koşullar kuşağımızdır. Düşünce aklığı ile duygu Unutmayalım ki her yaşlı büyük olmaz, her büyük yaşlı olmaz. Nitelik üstünlüğünün tanımı olan büyüklük rakamla değil, kişisel değerlerle ölçülür ve tanımlanır. Verileni daha değerli kılan, veriş biçimi (yöntemi) ile zaman ve ortamdır. Tatlı dil, güler yüz bir ışık, bir yaşam açılımı ve anahtarıdır. Geçen yılları anımsamak benzersiz bir yaşam kıvancıdır. Yeter ki pişmanlık gölge etmesin. Bir sorun olmadıkça yaşamın tadı benzersizdir ve hiçbir şeyde yoktur. Canlılar için sonsuzluk yoktur. Yaşam geçici bir varlık sürecidir. "Ömür'le adlandırılan zaman süresi, gerçekte bir dilim, bir sıradır. Dünya konukluğunun Tanrı nın belirlediği sınırdır. Yaşamın kaynağı ve dayanağı sağlık, sevgi, saygı, güvendir ve gerçek kazanım bu değerlerdir. Verimi mutluluktur. Zaman süzgecinin üstündeki anılar yaşam zenginliğinin gerçek göstergesidir. Unutulmamalı, zaman bir başyastığı, daha çok bir yorgandır. Bu yinelememiz değer vurgusudur. Karışık bir ortam, zaman parçası bir yaşam, bir karanlık süredir. Toplumsal ve kişisel bağlamda en kötüye kullanılan değerlerden biri de zamandır. Yitirdikten sonra yakınmanın hiçbir değeri, yararı yoktur. Yitirilen zamanı geri getirmek olanaksızdır. Benzersiz bir yaşam değeri olduğunu asla unutmamalıyız. En özgün, en değerli, en sıcak baş yastığıdır. En doğurgan kaynaktır. En özgün kucaktır.
Ekleme Tarihi: 04 Temmuz 2024 - Perşembe

Zaman

Zaman

Yekta Güngör

 

-Zaman yaşam sarmalı, kazanım kaynağıdır.-

YAŞAM kucağımız zaman, en büyük kaynak, en büyük değerdir. Ne yazık ki bunu anlayışımızda kimi gölgeler, kimi duvarlar nice yitime neden olmaktadır. "İş işten geçtikten sonra..." sözü zamanı iyi kullanmamaktan yakınmanın açıklamasıdır. Öğrencilik yıllarından çalışma dönemlerine uzanan tembellik, aldırmazlık, umursamazlıkla nitelenen tutum ve davranış yanlışlıkları zamana ilişkin pişmanlıkların örtüsü olarak gündeme gelmektedir. Yitirildikten sonra yerine başka bir şey konulamayan bu yaşam değerinin bilincinde olmak bir yaşam kazanımıdır.

Dünya, kendi kendini yeniliyor. Zaman da öyle... Eskiyen, yıpranmalarını yaşlılıkla ve yorgunlukla nitelendirdiğimiz önce insanlar, sonra öbür canlılar. Günler birer kuş gibi uça uça geçiyor. Durdurmanın ve yavaşlatmanın hiç bir olanağı yok. Zaman, olaya ve duruma göre bir değer, bir köprü, bir nehir, bir merdiven, bir yol, bir ova, bir beşik, bir kucaktır, bir çuvaldır, bir ambardır, bir salıncaktır, bir bahçedir, bir hazinedir. Hepimizin en büyük beşiği de dünyadır. Zaman, en sıcak başyastığımız, ortam da yorganımızdır. Sağlık da güvencemizdir. Dünya da en büyük beşik, koşullar kuşağımızdır. Düşünce aklığı ile duygu Unutmayalım ki her yaşlı büyük olmaz, her büyük yaşlı olmaz.

Nitelik üstünlüğünün tanımı olan büyüklük rakamla değil, kişisel değerlerle ölçülür ve tanımlanır. Verileni daha değerli kılan, veriş biçimi (yöntemi) ile zaman ve ortamdır. Tatlı dil, güler yüz bir ışık, bir yaşam açılımı ve anahtarıdır. Geçen yılları anımsamak benzersiz bir yaşam kıvancıdır. Yeter ki pişmanlık gölge etmesin. Bir sorun olmadıkça yaşamın tadı benzersizdir ve hiçbir şeyde yoktur.

Canlılar için sonsuzluk yoktur. Yaşam geçici bir varlık sürecidir. "Ömür'le adlandırılan zaman süresi, gerçekte bir dilim, bir sıradır. Dünya konukluğunun Tanrı nın belirlediği sınırdır. Yaşamın kaynağı ve dayanağı sağlık, sevgi, saygı, güvendir ve gerçek kazanım bu değerlerdir. Verimi mutluluktur. Zaman süzgecinin üstündeki anılar yaşam zenginliğinin gerçek göstergesidir. Unutulmamalı, zaman bir başyastığı, daha çok bir yorgandır. Bu yinelememiz değer vurgusudur. Karışık bir ortam, zaman parçası bir yaşam, bir karanlık süredir. Toplumsal ve kişisel bağlamda en kötüye kullanılan değerlerden biri de zamandır. Yitirdikten sonra yakınmanın hiçbir değeri, yararı yoktur. Yitirilen zamanı geri getirmek olanaksızdır. Benzersiz bir yaşam değeri olduğunu asla unutmamalıyız. En özgün, en değerli, en sıcak baş yastığıdır. En doğurgan kaynaktır. En özgün kucaktır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.