Yekta Güngör Özden
Köşe Yazarı
Yekta Güngör Özden
a
 

Egemenlik ulusundur

Egemenlik ulusundur Yekta Güngör Özden -Kendi kendini yönetim siyaset erdemidir.- Ulusal yaşam aydınlığımız, hak ve özgürlüklerin kaynağı ve güvencesi olan halkın istenciyle kurulan yönetimlerle sağlanır ve korunur. Demokrasinin temeli de bu anlayış ve yöntemdir. Osmanlı İmparatorluğu nun şanlı günleriyle donanan yıllardan sonra aşırı sertlik düzeni mutlakiyetle hakların ve özgürlüklerin yönetimin oluruna bağlandığı zaman dilimini cumhuriyetle geride bıraktıktan sonra demokrasinin aydınlığı, gönenci ve güveniyle çağdaşlık koşumuzu sürdürüyoruz. Yöneticilerin tutum ve davranışlarıyla işlem ve uygulamalarındaki aykırılıklar sürse de demokrasi istencimiz ve bağlılığımız ödünsüz bir yurtseverlikle korunup güçlendirilecektir. Kişi ve aile egemenliğini tarihin çöplüğüne atan cumhuriyet, demokrasi açılımlarıyla ulusumuza ATATÜRK ve arkadaşlarının açtığı çığırı giderek renklendirecektir. Günümüzde kimi ulusların aile ve kişi yönetiminde olduklarını, dar siyasal kalıplarla demokrasi aydınlığı ve güvenliğinden yoksun bulunduklarını düşünürsek bizim 1920 ve 19231e kazandığımız aydınlığın ve esenliğin değerini daha iyi anlarız. Bu aşamayı kimilerinin, kimi kuruluşların eline bırakmanın ezikliğini, düşüklüğünü ve yıkımlarını düşünüp gözetirsek aydınlığımızı koruyup yaşatmak, esenlikle sürdürmek için üstümüze düşenleri yapmamızın yaşam koşulu olduğunu daha iyi kavrar ve kabul ederiz. Bırakınız uzak yerleri, değişik bölgeleri, yakınımızdaki özgürlük ve egemenlik çabalarıyla sürdürülen yaşam savaşları kazanımlarımızı korumaktaki sorumluluğumuzu daha iyi anlatmaktadır. ATATÜRK ve arkadaşlarının bize armağan ettikleri Anadolu'muz, Türkiye Cumhuriyeti miz ve seçkin değerlere yaraşır düzenimiz hepimizin korumak ve yüceltmekle onur duyduğumuz kazanımlarımızdır. Yarın 104. yıldönümünü kutlayacağımız ulusal başyastığımız kendi egemenliğimizin yasal yıldönümü kıvanç günümüzdür. Kimi ulusların hâlâ karanlık ve kavgayla yaralar aldığını düşünürsek ulusal kazançlarımızın değerini bilmek ve ona göre davranmak erdeminden uzak kalmamalıyız. Günümüzdeki ulusal yapılara baktığımızda ATATÜRK önderliğindeki çağdaşlık ve özgürlük koşusunu sürdürmenin hepimiz için ne büyük, ne anlamlı, ne değerli bir görev olduğunda birleşiriz. Kimilerinin kişisel üstünlük ve egemenlik çabalarının zamanımızın en büyük karalarından ve açmazlarından biri olduğunu daha iyi kavrar, ona göre yurttaşlık görev ve sorumluluklarımız da duraksamaya düşmeyiz. Egemenliğin ulusal kaynak ürünü ve yönetim aydınlığı olduğu bilinci yaşam güvencesidir. Zamanınızın siyasal, ekonomik ve hukuksal tüm yaşamsal sorunlarının çözümü ve geleceğin güvencesi ulusal istencin geçerliği ve üstünlüğüdür. Kişisel, partisel çabalar ve kalkışmalar ilkellik ve sapkınlık kalkışmasıdır. Yetkilerinin ve hukuksal konumlarının bilincinde olmayan yönetim arsızları, istenç sapkınları ülkelerinin yüzkarasıdır. Yüce ulusumuzun Atatürk armağanı olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en iyi duygu ve dileklerle yürekten kutluyoruz.
Ekleme Tarihi: 24 Nisan 2024 - Çarşamba

Egemenlik ulusundur

Egemenlik ulusundur

Yekta Güngör Özden

-Kendi kendini yönetim siyaset erdemidir.-

Ulusal yaşam aydınlığımız, hak ve özgürlüklerin kaynağı ve güvencesi olan halkın istenciyle kurulan yönetimlerle sağlanır ve korunur. Demokrasinin temeli de bu anlayış ve yöntemdir. Osmanlı İmparatorluğu nun şanlı günleriyle donanan yıllardan sonra aşırı sertlik düzeni mutlakiyetle hakların ve özgürlüklerin yönetimin oluruna bağlandığı zaman dilimini cumhuriyetle geride bıraktıktan sonra demokrasinin aydınlığı, gönenci ve güveniyle çağdaşlık koşumuzu sürdürüyoruz. Yöneticilerin tutum ve davranışlarıyla işlem ve uygulamalarındaki aykırılıklar sürse de demokrasi istencimiz ve bağlılığımız ödünsüz bir yurtseverlikle korunup güçlendirilecektir. Kişi ve aile egemenliğini tarihin çöplüğüne atan cumhuriyet, demokrasi açılımlarıyla ulusumuza ATATÜRK ve arkadaşlarının açtığı çığırı giderek renklendirecektir. Günümüzde kimi ulusların aile ve kişi yönetiminde olduklarını, dar siyasal kalıplarla demokrasi aydınlığı ve güvenliğinden yoksun bulunduklarını düşünürsek bizim 1920 ve 19231e kazandığımız aydınlığın ve esenliğin değerini daha iyi anlarız. Bu aşamayı kimilerinin, kimi kuruluşların eline bırakmanın ezikliğini, düşüklüğünü ve yıkımlarını düşünüp gözetirsek aydınlığımızı koruyup yaşatmak, esenlikle sürdürmek için üstümüze düşenleri yapmamızın yaşam koşulu olduğunu daha iyi kavrar ve kabul ederiz.

Bırakınız uzak yerleri, değişik bölgeleri, yakınımızdaki özgürlük ve egemenlik çabalarıyla sürdürülen yaşam savaşları kazanımlarımızı korumaktaki sorumluluğumuzu daha iyi anlatmaktadır. ATATÜRK ve arkadaşlarının bize armağan ettikleri Anadolu'muz, Türkiye Cumhuriyeti miz ve seçkin değerlere yaraşır düzenimiz hepimizin korumak ve yüceltmekle onur duyduğumuz kazanımlarımızdır. Yarın 104. yıldönümünü kutlayacağımız ulusal başyastığımız kendi egemenliğimizin yasal yıldönümü kıvanç günümüzdür. Kimi ulusların hâlâ karanlık ve kavgayla yaralar aldığını düşünürsek ulusal kazançlarımızın değerini bilmek ve ona göre davranmak erdeminden uzak kalmamalıyız.

Günümüzdeki ulusal yapılara baktığımızda ATATÜRK önderliğindeki çağdaşlık ve özgürlük koşusunu sürdürmenin hepimiz için ne büyük, ne anlamlı, ne değerli bir görev olduğunda birleşiriz. Kimilerinin kişisel üstünlük ve egemenlik çabalarının zamanımızın en büyük karalarından ve açmazlarından biri olduğunu daha iyi kavrar, ona göre yurttaşlık görev ve sorumluluklarımız da duraksamaya düşmeyiz. Egemenliğin ulusal kaynak ürünü ve yönetim aydınlığı olduğu bilinci yaşam güvencesidir. Zamanınızın siyasal, ekonomik ve hukuksal tüm yaşamsal sorunlarının çözümü ve geleceğin güvencesi ulusal istencin geçerliği ve üstünlüğüdür. Kişisel, partisel çabalar ve kalkışmalar ilkellik ve sapkınlık kalkışmasıdır. Yetkilerinin ve hukuksal konumlarının bilincinde olmayan yönetim arsızları, istenç sapkınları ülkelerinin yüzkarasıdır. Yüce ulusumuzun Atatürk armağanı olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en iyi duygu ve dileklerle yürekten kutluyoruz.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sorgunmedya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

18
Temmuz
11
Temmuz
18
Nisan
04
Nisan
27
Aralık
21
Aralık
14
Aralık
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.